You attach one end of a spring with a force constant k = 773 N/m to a wall and t
ID: 1323882 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant
k = 773 N/m
to a wall and the other end to a mass
m = 1.72 kg
and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position
xi = 5.96 cm
from equilibrium and release it.
xi/4.
m/s
Explanation / Answer
a)The potential energy stored in a spring is given by this formula:
U = 1/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.