10. Question Details Use the exact values you enter to make later calculations.
ID: 1323938 • Letter: 1
Question
10. Question Details Use the exact values you enter to make later calculations. A certain ,deal gas has a molar specific heat of Cv =7/2 R. A 2.52-mol sample of the gas always starts at pressure 1.75 x 10^5 Pa and temperature 280 K. For each of the following processes, determine the final pressure (Pf), the final volume (Vf), the final temperature (Tf), the change in internal energy of the gas (AE), the energy added to the gas by heat (Q) and the work done on the gas (W). (I) The gas s heated at constant pressure to 390 K. (ii) The gas is heated at constant volume to 390 K. (iii) The gas Is compressed at constant temperature to 210 kPa. (iv) The gas Is compressed adiabatically to 210 kPa.Explanation / Answer
PV = nRT
1.75 x 10^5 x V = 2.52 x 8.314 x 280
V = 0.033522 m^3
1) pressure is contant
Vi/T1 = Vf / T2
0.033522/280 = Vf / 390
Vf = 0.04669 m^3
P = 1.75 x 10^5 Pa
dE = nCv dT = 2.52 x 3.5 x 8.314 x [390-280] = 8066.2428 J
Q = nCpdT = 2.52 x 4.5 x 8.314 x 110 = 10370.88J
W = Q-U = 2304.64 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.