A 2.60-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so
ID: 1324464 • Letter: A
Question
A 2.60-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed
v1 = 15.5 m/s
to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed
v2 = 9.50 m/s,
while the rod swings to the right through an angle ? before swinging back toward its original position. What is the angular velocity of the rod immediately after the collision?
_____ rad/s
Explanation / Answer
Note that the ball' lost KE must be the gained KE of the cylinder:
Thus, for the ball,
delta(KE) = 1/2mvf^2 - 1/2mvo^2 = 18.75 J
Thus, this must be the KE of the cylinder right after contact.
Thus, KE_cylinder = 18.75 J
Note that for a cylinder rotating about its end,
I = mL^2/3
Thus, as m = 2.60 kg, L = 2.00 m,
I = 3.466666667 kg*m^2
Thus, as KE = 1/2 I w^2 ---> w = sqrt[2KE/I]:
w = 3.29 rad/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.