Answer: Not yet correct, tries 1/5 3. [1pt] How much mechanical energy is being
ID: 1324609 • Letter: A
Question
Answer:
Not yet correct, tries 1/5
3. [1pt]
How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring?
Answer:
4. [1pt]
What is the speed of the block when it hits the spring?
Answer:
2. [1pt] A moving 3.8 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 214 N/m. The block compresses the spring a maximum distance of 11.5 cm from its rest postion. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.17. What is the work done by the spring in bringing the block to rest? REMEMBER: Work has a sign. Answer: Not yet correct, tries 1/5 3. [1pt] How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? Answer: 4. [1pt] What is the speed of the block when it hits the spring? Answer:Explanation / Answer
frictional force= m*g*?k=3.8*9.8*0.17 = 6.33 N
11.5 cm = 0.115 m
work done by frictional force=force*displacement = 6.33*0.115 = 0.728 J
k = 214 N/m
x = 0.115 m
work done by the spring = -(1/2)*k*x2 = -(1/2)*214*0.1152 = -1.415 J,
here, negative sign indicates that spring is compressed and work done on the spring.
mechanical energy dissipated by friction = 0.728 J
net work done=initial kinetic energy of the block
let initial velocity of the block=v
(1/2)*3.8*v2 = 0.728+1.415
v = 1.062 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.