The figure shows a ball with mass m = 2.3 kg attached to the end of a thin rod w
ID: 1324758 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)
0.5mv2=mgL
AT LOWEST POINT
VLOWEST=sqrt(2gL)
=sqrt(2*9.8*0.59)
=3.4m/s
c)
the point on right at which the ball is level with intial point
here potential energy =0
so velocity equals to 0
d)
velocity of ball does not depend on mass
it has same intial velocity as before
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.