Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pull
ID: 1324974 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as shown in the figure below. Assume the incline is frictionless and take m1 = 2.00 kg, m2 = 7.10kg, and ? = 50.5?.
(b) Find the magnitude of the accelerations of the objects.
m/s2
(c) Find the tension in the string.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N
(d) Find the speed of each object 2.25 s after being released from rest.
m/s
Explanation / Answer
The given inclination is at an angle of 50.5 degrees
b) Let T = tension in the string and a = common acceleration
7.10 a = 7.10 * 9.8 * sin 50.5 - T .........(1)
and T - 2 * 9.8 *sin50.5 = 2a ...........( 2)
adding the above two equations
9.10a = 5 *9.8*sin 50.5
a = 4.15 m/ s^2
c) T= 2 * a + 2*9.8sin 50.5
T = 2 * 4.15 + 19.6 * sin 50.5
T = 23.42 N
d) V = at = 4.15 * 2.25 = 9.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.