Tut says please help, will rate thank you so much You set a small eraser at a di
ID: 1325017 • Letter: T
Question
Tut says please help, will rate thank you so much
You set a small eraser at a distance of 0.19 m from the center of a turntable you find in the attic and establish that when the turntable is turned on, the eraser travels in a circle with a constant tangential speed of 0.75 m/s. If your desk lamp projects a shadow of the apparatus on a wall which is the same size as the real apparatus, determine the following for the oscillatory motion of the eraser's shadow.
(a) period
s
(b) amplitude
m
(c) maximum speed
m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration
m/s2
Explanation / Answer
a)
w = 0.75/0.19 = 3.95
T = 2*pi/w = 1.592 s
b)
A = 0.19 m
c)
Vm = 0.75 m/s
d)
a = A*w^2 = 0.19*3.95^2 = 2.964 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.