a raquet ball with mass m=0.224 kg is moving toward the wall at v=15 m/s and at
ID: 1325074 • Letter: A
Question
a raquet ball with mass m=0.224 kg is moving toward the wall at v=15 m/s and at an angle of 27 degrees with respect to th horizontal the ball makes a perfectly elastic collision with the solid frictionless wall and rebounds at the same angle with respect to the horizontal the ball is in contact with the wall for t=0.077 s. what is the magnitude of the average force the wall exerts on the raquet ball?
now the raquet ball is moving straight toward the wall at a velocity v1=15m/s the ball makes an inelastic collison with the solid wall and leaves the wall in the opposite direction at v2==9.9m/s the ball exerts the same average force on the ball as before. what is the magnitude of the change in momentum of the requet ball? what is the time the ball is in contact with the wall? what is the change in kinectic energy of the raquet ball?
Explanation / Answer
nitude of the average force the wall exerts on the raquet ball?
As we have only horizontal velocity
So ,
horizontal velocity Vh = 15m/s * cos27
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.