Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.0M? resistor is connected in series with an initially uncharged 0.27 ? F cap

ID: 1325098 • Letter: A

Question

A 3.0M? resistor is connected in series with an initially uncharged 0.27?F capacitor. This arrangement is then connected across four 1.5-V batteries (also in series).

A)

What is the maximum current in the circuit?

B)

When does it occur? (sec)

C)

What percentage of the maximum current is in the circuit after 1.4s

D)

What is the maximum charge on the capacitor?

E)

When does it occur? (sec)

F)

What percentage of the maximum charge is on the capacitor after 1.4s ?

G)

How much energy is stored in the capacitor after one time constant has elapsed? (J)

Explanation / Answer

A)

this is simple RC circuit

voltage across the capacitor

VC=V(1-exp(-t/RC))

=1.5(1-exp(-t/0.81)

I=C.dv/dt

=c*1.5/0.81 *exp(-t/0.81)

=0.5*10-6*exp(-t/0.81)

maximum current flows through the circuit

when t=0

Imax=0.5*10-6A

C)

at 1.4 seconds

I=0.08*10-6

percentage of maximum current

=0.08/0.5

=16%

D)

maximum charge

Qmax=CVmax

=0.27*10-6*1.26

=0.3402*10-6

T=5timeconstants

F)

Q=0.27*/10-6*1.5*(1-exp(-1.4/0.81))

=0.333*10-6

G)

E=0.5CV2

=0.5*0.27*10-6*1.233

=0.1664j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote