A block of mass 0.79kg starts from rest at point A and slides down a frictionles
ID: 1325272 • Letter: A
Question
A block of mass 0.79kg starts from rest at point A and slides down a frictionless hill of height h. At the bottom of the hill it slides across a horizontal piece of track where the coefficient of kinetic friction is 0.48. This section (from points B to C) is 5.14m in length. The block then enters a frictionless loop of radius r= 2.19m. Point D is the highest point in the loop. The loop has a total height of 2r. Note that the drawing below is not to scale.
1. What is the minimum speed of the block at point D that still allows the block to complete the loop without leaving the track?
2. What is the minimum kinetic energy for the block at point C in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
3. What is the minimum kinetic energy for the block at point B in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
4. What is the minimum height from which the block should start in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
Explanation / Answer
1. at highest point ,
N + mg = mv^2 /r
N = mv^2 / r - mg for minimum velocity casse N = 0
mv^2 / r - mg = 0
v^2 = rg
v =sqrt(9.81 x 2.19) = 4.64 m/s
------------
2. using work-energy theroem ,
work done by gravity = change in K.E.
- mg(2r) = m (4.64)^2 /2 - mv^2 /2
v^2 /2 = 4.64^2 /2 + 9.81*2*2.19
v = 10.37 m/s
K.E. = mv^2 /2 = 0.79 x 10.37^2 /2 = 42.45 J
-------------
3. agian using work -energy theorem ,
work done by friction = change in K.E.
- umgd = m (10.37)^2 /2 - K.E.
K.E. = m ( 10.37^2 /2 + 0.48x9.81 x 5.14) = 77.97x0.79 = 61.60 J
-------------------
4.
K.E. = mgh
61.60 = 0.79 x 9.81 x h
h = 7.95 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.