Review Conceptual Example 2 as an aid in understanding this problem. A velocity
ID: 1325366 • Letter: R
Question
Review Conceptual Example 2 as an aid in understanding this problem. A velocity selector has an electric field of magnitude 2050 N/C, directed vertically upward, and a horizontal magnetic field that is directed south. Charged particles, traveling east at a speed of 6.38 x 10^3 m/s, enter the velocity selector and are able to pass completely through without being deflected. When a different particle with an electric charge of +4.60 x 10^-12 C enters the velocity selector traveling east, the net force (due to the electric and magnetic fields) acting on it is 1.81 x 10^-9 N, pointing directly upward. What is the speed of this particle?Explanation / Answer
Here ,
as for undeflected particles
u*B = E
B = 2050/6.38 *10^3
B = 0.321 T , it is in south direction
Now , for the second particle
Fnet = qE - quB
1.81 *10^-9 = 4.6*10^-12 * (2050 - u*0.321)
solving for u
u = 5160 m/s
the speed of particle is 5160 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.