A force in the + x -direction with magnitude F ( x ) = 18.0 N ? ( 0.530 N / m )
ID: 1325540 • Letter: A
Question
A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 8.30kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. Part A If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 16.0 A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 8.30kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. Part A If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 16.0 A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 8.30kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 8.30kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 8.30kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. Part A If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 16.0 Part A If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 16.0 Part A If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 16.0Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
A force in the +x-direction with magnitudeF(x)=18.0N?(0.530N/m)x is applied to a 6.60kgbox that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box.
If the box is initially at rest at x=0, what is its speed after it has traveled 17.0m ?
Answer
work done = integral F(x). dx
= 18*x - 0.53*x^2/2
from x = 0 to x = 17 m
Work done = 18*17 - 0.53*17^2/2
= 229.415 J
work done = change in kinetic energy
0.5*m*v^2 = 229.415 j
v = sqrt(2*229.415/6.6) = 8.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.