6. Consider the Earth and a cloud layer 700 m above the planet to be the plates
ID: 1326368 • Letter: 6
Question
6. Consider the Earth and a cloud layer 700 m above the planet to be the plates of a parallel - plate capacitor. (a) If the cloud layer has an area of 3.0 km^2 = 3000000 m^2, what is the capacitance? (b) If an electric field strength greater than 3.0 . 10^6 N/C causes the air to break down and conduct charge (lightning), what is the maximum charge the cloud can hold? 7. Given a 2.75 muF capacitor, a 3.75 muF capacitor, and a 8.50 V battery, find the charge on each capacitor if you connect them in the following ways. (a) in series across the battery (b) in parallel across the batteryExplanation / Answer
a)
distance , d = 700 m
capacitace , C = epsilon*A/d
C = 8.854 *10^12 * 3 *10^6/(700)
C = 3.79 *10^-8 F
the capacitance is 3.79 *10^-8 F
b)
maximum charge = C * E * d
maximum charge = 3.79 *10^-8 * 3 *10^6 * 700
maximum charge = 79.7 C
the maximum charge the cloud can hold is 79.7 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.