A cart on a horizontal, linear track has a fan attached to it. The cart is posit
ID: 1326663 • Letter: A
Question
A cart on a horizontal, linear track has a fan attached to it. The cart is positioned at one end of the track, and the fan is turned on. Starting from rest, the cart takes 4.95 s to travel a distance of 1.54 m. The mass of the cart plus fan is 343 g. Assume that the cart travels with constant acceleration.
1) (a) What is the net force exerted on the cart-fan combination?
2) (b) Mass is added to the cart until the total mass of the cart-fan combination is 653 g, and the experiment is repeated. How long does it take for the cart, starting from rest, to travel 1.54 m now? Ignore the effects due to friction.
Explanation / Answer
1) (a) Now Force F = Mass * acceleration
Mass = 0.343 Kg
Now
s = u*t + 1/2*a*t^2
a = 2*s / t^2
a = 2*1.54 / 4.95^2
a = 0.126 m/s^2
Now F = 0.343 * 0.126
F = 0.0431 N ans
2) (b) Now force remains same and due to addition of mass acceleration will change
0.0431 = 0.653* a
a = 0.066 m/s^2
time taken by cart and fan
1.54 = 1/2*0.066*t^2
t = 6.83 s ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.