Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The
ID: 1326676 • Letter: A
Question
Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The centrifuge takes 30.0 s to speed up from rest to its top speed of 1 rotation every 1.20 s . The astronaut is strapped into a seat 7.00 m from the axis.
Part A
What is the astronaut's tangential acceleration during the first 30.0 s ?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
How many g's of acceleration does the astronaut experience when the device is rotating at top speed? Each 9.80 m/s 2 of acceleration is 1 g.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
v = (2 pi r)/1.2 = 2*3.14*7/1.2 = 36.63 m/s
v= u + at
36.63 = 0 + a*30
=> tangential acc = 1.22m/s2
B)
Now centripital acc. = V2/r = 191.6 m/s^2
Net acc = (a1*a1 +a2*a2)1/2
Net acc = 191.7 m/s^2 = approx 20 g's of acc.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.