An attacker at the base of a castle wall 3.66 m high throws a rock straight up w
ID: 1326684 • Letter: A
Question
An attacker at the base of a castle wall 3.66 m high throws a rock straight up with speed 8.50 m/s at a height of 1.53 m above the ground.
A) What initial speed must it have to reach the top?
B) Find the change in the speed of a rock thrown straight down from the top of the wall at an initial speed of 8.50 m/s and moving between the same two points.
C) Does the change in speed of the downward-moving rock agree with the magnitude of the speed change of the rock moving upward between the same elevations? Explain why or why not.
Explanation / Answer
(A)
for upward thrown rock
vo = ? m/s
displacement = y = 3.66-1.53 = 2.13 m
final velocity V1 = 0
ay = -9.8 m/s^2
from equations of motion
v^2 - vo^2 = 2*ay*y
0 - v^2 = -2*9.8*2.13
v = 6.46 m/s
B)
vo = -8.5 m/s
y = -2.13
ay = -9.8 m/s^2
v^2-8.5^2 = 2*9.8*2.13
v = -10.7 m/s
change = 10.7-8.5 = 2.2 m/s
C)
change in upward = 6.46 m/s
change in down ward = 2.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.