5A) What is the initial speed of the projectile? 5B) What is the initial angle o
ID: 1326828 • Letter: 5
Question
5A) What is the initial speed of the projectile?
5B) What is the initial angle of the projectile?
5C) What is the x velocity of the projectile 0.800s?
5D) What is the y velocity of the projectile 0.800s?
5E) What is the maximum height reached by the projectile?
5) In a projectile motion experiment, it was determined that the initial velocity in the x direction is 2.50 m/s and the initial velocity in the y direction is 4.50 m/s. If the projectile starts its motion at the origin, determine the following: (Assume g=9.80 m/s2)Explanation / Answer
a) The intial speed is:
v = (vx²+vy²) = (2.5²+4.5²)= 5.1478 m/s
b) the angle is given by:
ø = tan¹(vy/vx) = 60.945
c) In a projectile motion the x velocity does not change so
Vx = 2.5 m/s
d) The y velocity is given by:
Vy = vy -gt = 4.50-9.80(0.8) = -3.34 m/s
e) The maximum height is reached when the vertical velocity is zero:
V²=vy² -2gh
0 = vy²-2gh
h = vy²/(2g)
h = 1.033 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.