A thin, metallic, spherical shell of radius a = 5.0 cm has a charge q a = 6.00×1
ID: 1327073 • Letter: A
Question
A thin, metallic, spherical shell of radius a = 5.0 cm has a charge qa = 6.00×10-6 C. Concentric with it is another thin, metallic, spherical shell of radius b = 10.50 cm and charge qb = 7.00×10-6 C. Find the electric field at radial points r where r = 0.0 cm.
0.00 N/C
Find the electric field at radial points r where r = 7.8 cm.
Find the electric field at radial points r where r = 15.8 cm.
Discuss the criterion one would use to determine how the charges are distributed on the inner and outer surface of the shells. What is the charge on the outer surface of the outer shell?
Explanation / Answer
Here ,
for r = 7.8 cm
the electric field will be due to inner shell only
E = 9*10^9 * 6 *10^-6/0.078^2
E = 8.88 *10^6 N/C
the electric field due to point is 8.88 *10^6 N/C
for r = 15.8 cm
the electric field will be due to both shell
E = 9*10^9 * (6 *10^-6 + 7 *10^-6)/0.158^3
E = 4.686 *10^6 N/C
the electric field will be 4.686 *10^6 N/C
--------------------
we will use , the electric field will be inside a metal condutor ,
the charge on the outer surface of outer shell = (qa - (-qb))
charge on the outer surface of outer shell = (6 +7) *10^-6
charge on the outer surface of outer shell = 1.3 *10^-5 C
charge on the outer surface of outer shell is 1.3 *10^-5 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.