A schematic of the towing configuration is shown below. The car weighs 4459 lb,
ID: 1327323 • Letter: A
Question
A schematic of the towing configuration is shown below. The car weighs 4459 lb, which is as large as the company expects their tow trucks to service. Calculate the tension in the cable just as the front of the car begins to lift off the ground. Assume the center of mass (CM) of the car is positioned exactly halfway across its length, the geometry of the wheels and front/rear of the car is symmetrical and that the coefficient of friction between the road and tires is sufficient to maintain no acceleration in the system. Based on your results, what would you advise your company?
Explanation / Answer
net tension acting on a body = mg sin theta
here mass = 4459 lbs = 4459 * 0.4536 = 2022.6 kgs
so whne gravity is acting exactly at the centre , the angle will be 90 deg
so T = 2202.62 * 9.81
T = 19.84 k N
Note: your answer may differ depending on the figure:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.