A flat sheet of paper of area 0.130 m2 is oriented so that the normal to the she
ID: 1327449 • Letter: A
Question
A flat sheet of paper of area 0.130 m2 is oriented so that the normal to the sheet is at an angle of 56 to a uniform electric field of magnitude 18 N/C .
Part A:
Find the magnitude of the electric flux through the sheet.
Part c:
For what angle between the normal to the sheet and the electric field is the magnitude of the flux through the sheet largest?
Part B:
Does the answer to part A depend on the shape of the sheet?
Part D;
For what angle between the normal to the sheet and the electric field is the magnitude of the flux through the sheet smallest?
Part E:
Explain your answers in parts C and D.
Explanation / Answer
here,
area of flat sheet , A = 0.13 m^2
magnitude of electric feild , E = 18 N/C
theta = 56 degree
part A)
the magnitude of the electric flux through the sheet , flux = E * A * cos(theta)
flux = 18 * 0.13 * cos(56)
flux = 1.31 N.m^2/C
the magnitude of the electric flux through the sheet is 1.31 N.m^2/C
part B )
the angle between the normal to the sheet and the electric field is 0 degree for the magnitude of the flux through the sheet largest
part C )
No , the answer of part A does not depend on the shape of sheet
part D)
the angle between the normal to the sheet and the electric field is 90 degree for the magnitude of the flux through the sheet smallest
part E )
as flux = E * A * cos(theta)
for largest value , cos(theta) = 1
then theta = 0 degree
for the smallest value
cos (theta) = 0
then , theta = 90 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.