For a science experiment you need to electroplate a 150 nm -thick zinc coating o
ID: 1327477 • Letter: F
Question
For a science experiment you need to electroplate a 150 nm -thick zinc coating onto both sides of a very thin, 1.0 cm × 1.0 cm copper sheet. You know that the charge carriers in the ionic solution are divalent (charge 2e) zinc ions. The density of zinc is 7140 kg/m3.
Part A
If the electroplating apparatus operates at 1.5 mA , how long will it take the zinc to reach the desired thickness?
For a science experiment you need to electroplate a 150 nm -thick zinc coating onto both sides of a very thin, 1.0 cm × 1.0 cm copper sheet. You know that the charge carriers in the ionic solution are divalent (charge 2e) zinc ions. The density of zinc is 7140 kg/m3.
Part A
If the electroplating apparatus operates at 1.5 mA , how long will it take the zinc to reach the desired thickness?
Explanation / Answer
t = (T * d * A * F * e) / (I * M)
Where -
t = time in sec
T = thickness in cm = 150 * 10^-7 cm
d = density of zinc = 7140 kg/m^3 = 7.14 g/cm^3
A = total surface area to be plated = 1 cm^2
F = faraday constant = 9.65 * 10^4 C/mol
e = 2
M = molecular weight of zinc = 65.38 g/mol
I = current = 1.5 * 10^-3 amp
t = (150 * 10^-7 * 7.14* 1 * 9.65 * 10^4 * 2 ) / ( 65.38 * 1.5 * 10^-3 )
t = 210.77 s
time it would take t = 210.77 s
t =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.