A small metal sphere, carrying a net charge of q 1 = -2.60 ? C , is held in a st
ID: 1328118 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.60 ?C , is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -7.70 ?C and mass 1.80 g , is projected toward q1. When the two spheres are 0.800m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s (Figure 1) . Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity.
a) What is the speed of q2 when the spheres are 0.450 m apart?
b)How close does q2 get to q1?
42 v= 22.0 m/s 91 0.800 mExplanation / Answer
We know that total energy of the system equals to sum of kinetic energy and potential energy i.e is E=U+K.E
Where U=kq1q2/r
where k=8.99*10^9nm^2/c^2
given q1=-2.60*10^-6c and q2=-7.70*10^-6c
by calculating we get U=0.224j
then kinetic energy K.E=(mv^2)/2
given m=1.80g and velocity v=22.0m/s
K.E=0.4356j
then total energy is U+K.E
=0.6596J
(1)
given at r=0.45m
then 0.6596=kq1q2/r+(mv^2)/2
at here by substitute above values we get velocity V as 17.12m/s
(2)
E=kq1q2/r
therefore r=8.89*10^9*2.6*7.7*10^-12/0.6596
hence we get distance r=0.269m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.