On level ground a shell is fired with an initial velocity of 37.0 m/s at 70.0 ab
ID: 1328223 • Letter: O
Question
On level ground a shell is fired with an initial velocity of 37.0 m/s at 70.0 above the horizontal and feels no appreciable air resistance.Find the horizontal and vertical components of the shell's initial velocity.How long does it take the shell to reach its highest point?Find its maximum height above the ground.How far from its firing point does the shell land? At its highest point, find the horizontal and vertical components of its acceleration.At its highest point, find the horizontal and vertical components of its velocity.
Explanation / Answer
Apply kinematic equations to solve the problems
shells iniial velocity is 37m/s at an angle 70
then horizontal component of initial velocity is
vx= v cos 70 = 12.65 m / s
vertical component of shells' initial velocity
vy = v sin 70= 34.76m / s
Time taken to maximum height is
T =vysin70/g
=3.54s
The equation for Maximum height
H = ( v ysin70 )^ 2/ 2g
=61.64 m
the distance from firing point to where the shell land is
x= v^ 2 *sin2(theta) / g = 89.79 m
since the horzontal component of velcoity is not change in projectile motion, the horizontal accleration of the shell is zero
vertical componet accleration is 9.8 m/s^2
horizontal component of velocity at required point is
vx= v cos 70 = 12.65 m / s
vertical compoent of velocity at required point = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.