An 80 kg person stands in an elevator which is ascending towards the top of a bu
ID: 1328237 • Letter: A
Question
An 80 kg person stands in an elevator which is ascending towards the top of a building. As the elevator begins its ascent, it accelerates at the rate of 1 m/s2. What is the force that the elevator must exert on the man in order to cause this acceleration in the upward direction? As the elevator ascends at constant speed, what is the force that the elevator exerts on the person? As the elevator reaches the desired floor it decelerates at the rate of 1 m/s2 before coming to a complete stop. What is the force that the elevator exerts on the person in this situation?Explanation / Answer
Mass = 80 Kg
A) Acceleration of elevator in upward direction, a = 1 m/s2
Total force to be exerted by elevator on man = m* (g+a) = 80 * (9.81+1) = 864.8 N
B) Contant velocity=> a=0
Total force to be exerted by elevator on man = m* (g+a) = 80 * (9.81+0) = 784.8 N
C) Acceleration of elevator in upward direction, a = - 1m/s2
Total force to be exerted by elevator on man = m* (g+a) = 80 * (9.81-1) = 704.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.