A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 417 kg, including its lo
ID: 1328295 • Letter: A
Question
A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 417 kg, including its load. The cart runs along a straight stretch of track that is sloped 4.17° from the horizontal. A donkey, trudging along and to the side of the track, has the unenviable job of pulling the cart up the slope with a 374-N force for a distance of 123 m by means of a rope that is parallel to the ground and makes an angle of 12.3° with the track. The coefficient of friction for the cart's wheels on the track is 0.0167. Use g = 9.81 m/s2.
Find the work that the donkey performs on the cart during this process.
___________J
Find the work that the force of gravity performs on the cart during the process.
___________J
Calculate the work done on the cart during the process by friction.
___________J
Explanation / Answer
given,
mass = 417 kg
force = 354 N
distance = 123
angle = 12.3 degree
coefficient of friction = 0.0167
work done = F.d
work done by donkey = 374 * 123 * cos(12.3)
work done by donkey = 44946.05 J
gravitational force = mg * sin(4.17)
gravitational force = 417 * 9.81 * sin(4.17)
work done by gravity = 417 * 9.81 * sin(4.17) * 123
work done by gravity = 36588.122 J
frictional force = 0.0167 * 417 * 9.81 * cos(4.17)
work done by friction force = 0.0167 * 417 * 9.81 * cos(4.17) * 123
work done by friction = 8380.605 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.