Use the worked example above to help you solve this problem. A circuit provides
ID: 1328865 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A circuit provides a maximum current of 23.1 A at an operating voltage of 1.20 Times 102 V. How many 75 W bulbs can operate with this voltage source? At $0,140 per kilowatt-hour, how much does it cost to operate these bulbs for 6.00 h? How many Christmas tree lights drawing 5.00 W of power each could be run on a circuit operating at 1.20 Times 102 V and providing 18.5 A of current? lights Find the cost to operate one such string 24.0 h per day for the Christmas season (two weeks), using the rate $0.14/kWh.Explanation / Answer
you have asked 2 questions.As per guidelines i can answer only one.Please raise different question for other one
I=23.1 amp
V=120V
P=VI
=23.1*120
=2772 watt
so with this volatge you can run app
2772/75
=36.96 bulbs
=40 approx--answer a
b)so P=2772 watt
or P=2.72kwatt
so for 6 hours power used will be
2.72*6 hr
=16.32 kwatt hr
now cost for running 16.32 watt hr will be
(16.32*1000/1000)*0.140
=$2.28
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.