A 310 g paperback book rests on a 1.2 kg textbook. You want to pass both books t
ID: 1328959 • Letter: A
Question
A 310 g paperback book rests on a 1.2 kg textbook. You want to pass both books to your friend sitting
across the table from you by pushing on the textbook. When you do this, the two books accelerate
together from rest to 96 cm/s in 0.42 s. The textbook slides along the table until it reaches your friend
who applies a force to the textbook, bringing it to a stop in 0.33 s. As she does so, the paperback slides
off the textbook. Within what range does the coecient of static friction between the two books lie?
Ans: 0.23-0.29
Explanation / Answer
m1 = 0.31 kg
a = 0.96/0.42 = 2.3 m/s^2
the frictional force acting on paper back = u1*m1*g
net force acting on paper back = m1*a
u1*m1*g = m1*a
u1 = a/g = 0.23
+++++++++++
when the boks are stopped
acceleration = a2 = 0.96/0.33 = 2.9 m/s^2
the frictional force acting on paper back = u2*m1*g
net force acting on paper back = m1*a
u2*m1*g = m1*a
u2 = a2/g = 2.9/10 = 0.29 <<---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.