The following data were taken with an Atwood\'s machine for which the total mass
ID: 1329101 • Letter: T
Question
The following data were taken with an Atwood's machine for which the total mass m1 + m2 was kept constant. For each of the values of mass difference (m2 - m1) shown in the table, the time for the system to move x = 1.000 m was determined. From the data above for x and time t, use Equation 6 to calculate the acceleration for each of the applied forces and record them in the table above. Show the calculation for the 0.010kg mass difference as a sample calculation. From the mass differences (m2 -m1) calculate the applied forces (m2 - m1) g and record them in the table above,Explanation / Answer
Sample Calculation
a = 2x/t^2
for t = 8.30 sec
a = 2*1/8.30^2 = 0.029 m/s^2
F = (m2-m1)g = 0.010*9.8 = 0.098 N
(m2-m1) kg 0.010 0.020 0.030 0.040 0.050 t(s) 8.30 5.06 3.97 3.37 2.98 a(m/s^2) 0.029 0.078 0.126 0.176 0.225 (m2-m1)g N 0.098 0.196 0.294 0.392 0.490Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.