An insulating rod having linear charge density lambda = 40.0 mu C/m and linear m
ID: 1329229 • Letter: A
Question
An insulating rod having linear charge density lambda = 40.0 mu C/m and linear mass density mu = 0.100 kg/m is released from rest in a uniform electric field E= 100 V/m directed perpendicular to the rod (see the figure below). If L is the length of the rod, derive an expression for the force exerted by the electric field on the rod in terms of L, E, and A. What direction will the rod move? Derive the work done by the electric field after it has traveled a distance d in terms of L, E, lambda , and d Determine the speed of the rod after it has traveled 2.00 m (i.e. d = 2.00 m).Explanation / Answer
total charge on the rod = lambda*L
(a)
force acting on the rod = F = E*Q = E*lambda*L
the rod moves to the right ( i.e in the direction of E )
(b)
work done = W = F*d = E*lambda*L*d
(c
mass = m = u*L
from work energy theorem
W = KE = 0.5*m*v^2
E*lambda*L*d = 0.5*u*L*v^2
v = sqrt((2*E*d)/u)
v = sqrt(2*100*2/0.1)
v = 63.2 m/s <<<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.