Organ pipe A , with both ends open, has a fundamental frequency of 260 Hz. The t
ID: 1329873 • Letter: O
Question
Organ pipe A, with both ends open, has a fundamental frequency of 260 Hz. The third harmonic of organ pipe B, with one end open, has the same frequency as the second harmonic of pipe A. How long are (a) pipe A and (b) pipe B? (Take the speed of sound to be 343 m/s.)
Hint:You need to use the formula for resonant frequencies in a pipe with two open ends and the formula for resonant frequencies in a pipe with only one open end. In the latter, only the odd harmonics are possible.
I have no idea why I am wrong on part b) I used the one end formula and n=3. Please explain how you got it. Also the answer submitted for b is wrong in the picture.
Question 5 Your answer is partially correct. Try again Organ pipe A, with both ends open, has a fundamental frequency of 260 Hz. The third harmonic of organ pipe B, with one end open, has the same frequency as the second harmonic of pipe A. How long are (a) pipe A and (b) pipe B? (Take the speed of sound to be 343 m/s.) (a) Number659615] Unitst (b) Number :98942230 (a) N umber.659615 Units m :Unitsm SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: 4 of 5 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
Let the Length of pipe A = La
Let the Length of pipe B = Lb
For Pipe A Fundamental Frequency is given by, n = V / 2 La
Where V = speed of sound = 343 m/s
260 = 343 / 2* La
La = 343/(2 * 260)
La = 0.6596 m
Length of pipe A , La = 0.6596 m
For Pipe B Third Harmonic Frequency is given by, n3 = 3V / 4Lb
Second Harmonic of Pipe B is given by , n2 = V/La
They both are same, therefore --
3V / 4Lb = V/La
3/4 Lb = 1/La
3 La = 4Lb
Lb = (4/3) * La
Lb = (4/3) * 0.6596 m
Lb = 0.8795 m
Length of pipe B , Lb = 0.8795 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.