The motion of a human body through space can be modeled as the motion of a parti
ID: 1329974 • Letter: T
Question
The motion of a human body through space can be modeled as the motion of a particle at the body's center of mass as we will study in a later chapter. The components of the displacement of an athlete's center of mass from the beginning to the end of a certain jump are described by the equations
xf = 0 + (11.7 m/s)(cos 18.5°)t
0.200 m = 0.750 m + (11.7 m/s)(sin 18.5°)t ½(9.80 m/s2)t2
where t is in seconds and is the time at which the athlete ends the jump.
(b) Identify his vector velocity at the takeoff point.
direction
(c) How far did he jump?
Explanation / Answer
Here ,
b)
xf = 0 + (11.7 m/s)(cos 18.5°)t
xf = v * cos(theta) * t
comparing both equations
v = 11.7 m/s
theta = 18.5 degree
the velocity of 11.7 m/s at 18.5 degree
c)
0.200 m = 0.750 m + (11.7 m/s)(sin 18.5°)t 0.5*(9.80 m/s2)t^2
solving the equation for t
t = 0.885 s
distance = 11.7 * cos(18.5) * 0.885
distance = 9.82 m
the distance of jump is 9.82 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.