A. The block shown in the figure is sliding along a frictionless horizontal surf
ID: 1329977 • Letter: A
Question
A. The block shown in the figure is sliding along a frictionless horizontal surface The block's mass is
m = 4.50 kg, the magnitude of the applied force is F = 28.0 N, and the angle of the applied force
Determine the magnitude n of the normal force acting on the block.
B.The block shown in the figure is sliding along a frictionless horizontal surface. The block's mass is
m = 4.95 kg,the magnitude of the applied force is F = 22.0 N, and the angle of the applied force
Determine the magnitude n of the normal force acting on the block.
Explanation / Answer
a)
given force Fa = 28 N and mass m = 4.5 N and angle is = 34.5°
F1 = m g
F1 = 4.5 X 9.8
F1 = 44.1 N
F2 = Fa sin
= 28 X sin(34.5)
= 28 X 0.7071
= 19.7988N
F = F1 + F2
F = 44.1 + 19.79
F = 63.89 N
b)
given force Fa = 22 N and mass m = 4.95 N and angle is = 30.5°
F1 = m g
F1 = 4.95 X 9.8
F1 = 48.51 N
F2 = Fa sin
= 22 X sin(30.5)
= 22 X 0.5075
= 11.16N
F = F1 + F2
F = 48.51 + 11.16
F = 59.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.