Pual is trying to push a heavy box W on the ground, but he can’t. The graph belo
ID: 1330270 • Letter: P
Question
Pual is trying to push a heavy box W on the ground, but he can’t. The graph below shows the direction he applies his force. The angle is equal to 30 degrees . The force from Paul is roughly 150N. Let’s assume the box is 50kg and the static friction coefficient is 0.3. Please answer the following questions.
1) how large is the friction?
2) how large is the force needed in order to make the box move?
3) Paul can actually push the box without increasing the force, what should he do? (Hint: consider the direction of the force. There are more than one way to do it. Use your calculation to show that he can move the box. )
Explanation / Answer
here,
writing F in terms of comonents
Px = Pcos30 = 150 * 0.86 = 129 N
Py = Psin30 = 150 * 0.5 = 75 N
Force due to gravity
Fg = mg = 50*9.8
Fg= Normal force on block = 490 N
Part a:
Frictinal force wil be
Ff = uN = 0.3*490 = 147 N
part b:
for the box to moved, force needed
Fnet = Ff - Px = 147 - 129 = 18 N
he need 18N more force in horizantal direction to move the box
Part c:
he can try appling force at angle 0 degress, as at that moment Horizontal force will be maximum as shown
Px = 150cos0 = 150 *1 = 150N
which is greater than Ff ,so the box will just move
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.