The p V diagram in the figure shows a cycle of a heat engine that uses 0.250 mol
ID: 1330290 • Letter: T
Question
The pV diagram in the figure shows a cycle of a heat engine that uses 0.250 mole of an ideal gas having ?=1.40. The curved part ab of the cycle is adiabatic.
Part A
Find the pressure of the gas at point a. (SOLVED)
Pa = 12.3 atm
----
Part B
How much heat enters this gas per cycle?
Qin = J
----
Part C
Where does the entering of heat happen?
----
Part D
How much heat leaves this gas in a cycle?
Q leav = J
----
Part E
Where does the leaving of heat of this gas occur?
----
Part F
How much work does this engine do in a cycle?
A = J
----
Part G
What is the thermal efficiency of the engine?
e = %
Explanation / Answer
b. Heat Qin = constant pressure process
Tb=Pb*Vb/nR = 151987.5*0.009/8.314*0.250
Tb = 658.11 K
Tc=146.247 K
Qbc=nCp(Tc-Tb)=-3723.53 J
Cp=3.5R,Cv=2.5R , ( as =1.4 implies diatomic gas)
Qca = nCv(Tc-Ta)
Ta/Tb = (Va/Vb)1-
Ta=1201.11 K
Qca=0.250*2.5R*(1201.11-146.247)
Qin =5481.34 J
------------------------------------
c. at c-a
--------------------------
D. Q=U+W
for cycles U=0;Q=W=5481.34 J+(-3723.53 J) = 1757.8J
e. heat leaves in b--c
f efficiency e = W/Qin
e = 1757.8J/5481.34 J
e = 0.3206 or 32.06%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.