The figure below is a long stick with evenly spaced marks. The distance between
ID: 1331296 • Letter: T
Question
The figure below is a long stick with evenly spaced marks. The distance between two adjacent marks is 9.10 cm.
A force of 27.0 N is directed downward perpendicular to the stick at Point G. What is the torque from this force?
A force of 16.0 N is directed upward perpendicular to the stick at Point B. What is the torque from this force?
A force of 37.0 N is directed upward at angle 36.2° to the right of the perpendicular to the stick at Point C. What is the torque from this force?
A force of 27.0 N is applying horizontally to the right at C. What is the torque from this force?
Explanation / Answer
apply the formula for Torque T = r x F or r F sin theta
so
a. at K, T = ((4 * 0.091 * 22 ) = 8.008 Nm CCW
b. at G, T = (10 *0.091 *27) = 24.57 Nm CCW
c. at B, T = (1 * 0.091*16) = 1.456 Nm CW
d. at C, T = (2 * 0.091 * 37 *sin 36.2) = -3.988 Nm CW
e. when applied hoorizonatlly Net F = 0, hence torque = 0
5.T net = (4* 0.091* 22) + (2 * 0.091* 16) = 10.91 Nm CCW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.