For this problem, use g = 10 N/kg. As shown in the figure above, a pulley is mou
ID: 1331383 • Letter: F
Question
For this problem, use g = 10 N/kg. As shown in the figure above, a pulley is mounted to the ceiling of an elevator is initially traveling with a constant velocity of 1.90 m/s, directed up. The rope (which we assume to have no mass) passing over the pulley has block A tied to one end block B tied to the other. The mass of block A is 4.60 kg. Block A remains on the floor of the elevator, at rest with respect to the elevator. The mass of block B is 1.70 kg, and block B is also at rest with respect to the elevator, hanging from the rope. Calculate the magnitude of the tension in the rope. Calculate the magnitude of the force exerted on block A by the floor of the elevator.Explanation / Answer
here,
case a:
as block A and blcok B are in rest therefore
T = Mag + Mbg
T = 4.6 * 10 + 1.70 * 10
T = 63 N
Tension in rope is 63N
Case B
Normal force = mass * acceleration due to gravity
N = 4.6 * 10 = 46 N
Force exereted by elevator on blockA is 46N
Case C :
Magnitude of force exterted by ceiling on pully systemis
N = Mp*g = 0.8 *10 = 8 N
Magnitude of force exerted by ceiling of elevator onpulley support is 8N
Case D :
When elevator start accelerating upward with 1.60 m/s^2
Then total W = (g+a)(Ma+Mb)
Net force = 0
T = (g+a)(Ma+Mb)
T = (10+1.60)(4.6+1.70)
T = 73.08 N
The magnitude in rope when elevator accelerating upward is 73.08N
case E:
N(force exerted by floor on Block A) = Ma(g+a)
N = 4.6(10+1.6)
N = 53.36 N
Magnitude of force exerted by floor on Block A is 53.36N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.