A farm truck moves due east with a constant velocity of 14.50 m/s on a limitless
ID: 1331444 • Letter: A
Question
A farm truck moves due east with a constant velocity of 14.50 m/s on a limitless, horizontal stretch of road. A boy riding on the back of the truck throws a can of soda upward (see figure below) and catches the projectile at the same location on the truck bed, but 15.0 m farther down the road.
(a) In the frame of reference of the truck, at what angle to the vertical does the boy throw the can?
°
(b) What is the initial speed of the can relative to the truck?
m/s
(e) In this observer's frame of reference, determine the initial velocity of the can.
Explanation / Answer
Speed of truck = 14.5 m/s
Distance travelled before boy catches soda can = 15 m
time = distance / speed
time = 15/14.5
time = 1.03 s
The vertical velocity of the can =
v = gt/2 = 9.8*(1.03/2) = 5.05 m/s
(a)
In the frame of Refernce of truck , Vertical angle = 0o.
(b)
Initial Speed of Can relative to the truck,
Vx = 0
Vy = 5.05 m/s
Speed = 5.05m/s
(e)
Resultant velocity of the can with respect to the observers frame of reference =
Magnitude = (5.05^2 + 14.5^2)
Magnitude = 15.35 m/s
tan = 5.05/14.5
Direction , = 19.2°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.