A battery produces a 2.3-A current when connected to an unknown resistor of resi
ID: 1331466 • Letter: A
Question
A battery produces a 2.3-A current when connected to an unknown resistor of resistance R. When a 10- resistor is connected in series with R, the current drops to 1.5 A
Part A
Determine the emf of the battery and the resistance R. Assume the internal resistance r of the battery to be zero.
Part B
Determine the emf of the battery.
Part C
Do the fact that the internal resistance r of the battery is zero make the emf greater than or less than this actual value? Do the fact that the internal resistance of the battery is zero make the emf greater than or less than this actual value?
Greater. Smaller. It doesn't influence the resistance.Explanation / Answer
EMF = V + Ir (where r is the internal resistance)
Here as r = 0, EMF = v
A & B)
Given V = 2.3 * R ...I
and V = 1.5 (R + 10) .........II
equating I and II
2.3 * R = 1.5 * (R + 10)
1.53 * R = R + 10
0.53 * R = 10
R = 10 / 0.53 = 18.87 ohm
=> V = EMF = R * 2.3 (From equation I)
V = EMF = 18.87 * 2.3 = 43.4 V
C)
From the equation, EMF = V + Ir, v is the terminal voltage
if r = 0 (decreases) then terminal voltage increases keeping EMF constant
hence, there is not influence of internal resistance on EMF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.