Now let’s apply our problem-solving strategy to a system in equilibrium. To impr
ID: 1331690 • Letter: N
Question
Now let’s apply our problem-solving strategy to a system in equilibrium. To improve the acoustics in an auditorium, a sound reflector with a mass of 150 kg is suspended by a chain from the ceiling. What is its weight? What force (magnitude and direction) does the chain exert on it? What is the tension in the chain? Assume that the mass of the chain itself is negligible.
a) The weight of the reflector (the earth’s gravitational pull) and the force the reflector exerts on the earth form an action–reaction pair. Determine the magnitude of the weight of the reflector (the earth’s gravitational pull).
Express your answer in newtons as an integer.
b) Determine the magnitude of the force the reflector exerts on the earth.
Express your answer in newtons as an integer.
Explanation / Answer
weight W = m*g = 150*9.81 = 1471.5 N
force exerted by chain is 1471.5 N in upward direction
tension is T = 1471.5 N
A) weight of the reflector W = m*g = 1471.5 N
B) reflector exerts on the earth is 1471.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.