Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a c
ID: 1332142 • Letter: S
Question
Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a canyon 1.10 km wide.
(a) What minimum constant acceleration in the x-direction must be provided by the engines so the cycle crosses safely if the opposite side is 0.820 km lower than the starting point?____ m/s^2
(b) At what speed does the motorcycle land if it maintains this constant horizontal component of acceleration? Neglect air drag, but remember that gravity is still acting in the negative y-direction.______ m/s
Explanation / Answer
part a )
In the vertical direction y: where down is positive
s= distance = 0.820 km = 820 m
a= acceleration = gravity = 9.8 m/s^2
v=initial velocity = 0
s= 0.5 gt^2 + vt
t= (2s/g) = 12.94 s
in the horizontal direction x
s= distance = 1.1 km = 1100 m
v=initial velocity = 0
s= 0.5 at^2 + vt
a= 2s/t^2 = 13.14 m/s^2
part b )
velocity in x direction
vf = v + at
vf = 13.14 * 12.94 = 170.03 m/s
in y direction
vf = -gt
vf = 9.8 x 12.94 = -126.812 m/s
v = sqrt(vx^2 + vy^2)
v = sqrt(170.03 ^2 + (-126.812)^2)
v = 212.11 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.