A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.350 m/s on the
ID: 1332480 • Letter: A
Question
A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.350 m/s on the frictionless, horizontal surface of an icy, New York sidewalk and has a head-on, elastic collision with a larger 20.0-g marble sliding to the right with a velocity of magnitude 0.250 m/s.
(a) Find the velocity of each marble (magnitude and direction) after the collision. (Since the collision is head-on, all the motion is along a line. Take right as the positive x direction.)
___ m/s (smaller marble)
___ m/s (larger marble)
(b) Calculate the change in momentum (that is, the momentum after the collision minus the momentum before the collision) for each marble.
____ kg·m/s (smaller marble)
____ kg·m/s (larger marble)
(c) Calculate the change in kinetic energy (that is, the kinetic energy after the collision minus the kinetic energy before the collision) for each marble.
____J (smaller marble)
_____ J (larger marble)
Explanation / Answer
m1 = 20 g = 0.02 kg
m2 = 10 g = 0.01 kg
u1 = 0.25 m/s
u2 = - 0.35 m/s
Perfectly elastic collision
Applying energy and momentum conservation
m1 u1 + m2 u2 = m1 v1 + m2 v2
0.5 m1u1^2 + 0.5 m2 u2^2 = 0.5 m1 v1^2 + 0.5 m2 v2^2
Solving above equations we get
v1 = - 0.33 m/s
v2 = 1.516 m/s
(a) velocity of smaller marble = 1.516 m/s
velocity of larger marble = - 0.33 m/s
(b) Change in momentum of smaller marble = m2 v2 - m2 u2 = 0.01*(1.516 + 0.35) = 0.0186 kg m/s
Change in momentum of larger marble = m1 v1 - m1 u1 = 0.02*(-0.33 - 0.25) = -0.0116 kg m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.