Two identical steel balls, each of diameter 24.8 mm and moving in opposite direc
ID: 1332515 • Letter: T
Question
Two identical steel balls, each of diameter 24.8 mm and moving in opposite directions at 2 m/s, run into each other head-on and bounce apart. Prior to the collision, one of the balls is squeezed in a vise precise measurements are made of the resulting amount of compression. The results show that Hooke's law is a fair model for the ball's elastic behavior. For one datum, a force of 25 kN exerted by each jaw of the vise results in a 0.4-mm reduction in the ball's diameter. The diameter returns to its original value when the force is removed. Modeling the ball as a spring, find its spring constant.
(a) Modeling the ball as a spring, find the spring constant.
=62500000 N/m
(b) Does the interaction of the balls during the collision last only for an instant or for a nonzero time interval?
instantnonzero time interval
(c) Compute an estimate for the kinetic energy of each of the balls before they collide. (Assume the density of steel is 7860 kg/m3.)
= J
(d) Compute an estimate for the maximum amount of compression each ball undergoes when they collide.
= mm
(e) Compute an order-of-magnitude estimate for the time interval for which the balls are in contact.
= s
I already answered a & b, I only need help with c, d, and e.
Explanation / Answer
part C: Kinetic energy of each ball = 0.5 mv^2
here from density D = mass/volume
mass = D V = 7860 * 4* 3.14 * 12.4 e-3 *12.4 e-3* 12.4 e-3/3
0.0627 kgs
so KE = 0.5 * 0.0627 * 2*2 = 0.125 J of each ball
-------------------------------------------------
part D:
apply 0.5 kx^2 = 0.5mv^2
x^2 = 0.0627 * 2*2)/(62500000)
x = 0.0633 m
----------------------------------------------
apply impulse J = Ft = m(v-u)
t = 0.0627 *(2-(-2)/25000
t = 10*10^-6 us
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.