The first figure gives spring force F x versus position x for the spring–block a
ID: 1332533 • Letter: T
Question
The first figure gives spring force Fx versus position x for the spring–block arrangement of the second figure. The scale is set by Fs = 180 N. We release the block at x = 12.0 cm. How much work does the spring do on the block when the block moves from xi = +8.0 cm to (a) x = +5.0 cm, (b) x = -5.0 cm, (c) x = -8.0 cm, and (d) x = -10.0 cm?
Posted this one before and the answers were incorrect. I already answered (c) correctly, because it's obvious it'll be O J. Please only answer this if you're completely sure you know how to do it correctly.
x (cm) x=0 F,=0 Block attached to spring 3 0 x positive negative F x negative F positive positive 0Explanation / Answer
F = -kx
So, k = -F/x
So, k = -Fs/-2 = 180/2 = 90
a)
Work done by spring = change in spring energy
So, from xi = +8 cm to x= +5 cm,
Work done by spring = 0.5*k*xi^2 - 0.5*kx^2 = 0.5*k*(xi^2 - x^2)
So, W = 0.5*(90)*(0.08^2 - 0.05^2) = 0.1755 J <------answer
b)
W = 0.5*90*(0.08^2 - (-0.05)^2) = 0.1755 J
c)
W = 0
d)
W = 0.5*90*(0.08^2 - 0.10^2) = -0.162 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.