Item 10 Part A Two 2.0-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured be
ID: 1332653 • Letter: I
Question
Item 10 Part A Two 2.0-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured between their centers. Bead C has mass 1.0 g and charge 2.1 nC. Bead D has mass 2.4 g and charge -1.0 nC. If the beads are released from rest, what is the speed vc of C at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 2.13-10 vc = 2.13-10-311 m Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again:4 attempts remaining Part B What is the speed vD of D at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
when the beads are at seperation r1 = 12 mm
potential energy = U1 = k*q1*q2/r1
KE1 = 0
total energy Ei = k*q1*q2/r1
when the beads are in contact the seperation between their centers is equal ro the diameter
when the beads are at seperation r2 = D = 2 mm
potentail energy U2 = k*q1*Q2/r2
kinetic energy = 0.5*mC*vc^2 + 0.5*mD*vD^2
here the electtric force is internal force
momentum is conserved
mC*vC = mD*vD
vD = (mc/mD)*vc = (1/2.4)vC = 0.41vC
total energy Ef = k*q1*q2/r2 + 0.5*mC*vc^2 + 0.5*mD*vD^2
Ef = k*q2*q1/r2 + 0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.42*vc)^2
from energy conservation
Ef = Ei
k*q2*q1/r2 + 0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.42*vc)^2 = k*q1*q2/r1
0.5*mc*vc^2 + 0.5*mD*(0.42*vc)^2 = k*q1*q2(1/r1 - 1/r2)
(0.5*0.001*vc^2)+(0.5*0.0024*0.42^2*vc^2)=-9*10^9*2.1*10^-9*1*10^-9*((1/0.009-1/0.002)
vc = 0.101 m/s = 10.1*10^-2 <<---answer
vD = 0.42*0.101 = 0.0424 m/s = 42.4*10^-2 m/s <<---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.