An axon cable that connects the input and output ends of a human nerve cell is 5
ID: 1332707 • Letter: A
Question
An axon cable that connects the input and output ends of a human nerve cell is 5.0 ×106 m in radius and 0.5 m long. The thickness of the membrane surrounding the fluid in the axon is 6 ×109 m, its resistivity is 1.6 ×107 m, and there is a 0.070-V potential difference across the membrane.
Part A
Determine the current through the membrane.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
1.15×105 A
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
If the current is due to Na+ ions, how many of these ions leak across the membrane wall per second?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How does the current change if the membrane is twice as thick?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Submit
I =1.15×105 A
Explanation / Answer
the current through membrane is
I 1= V/R = V/ rho t/ pi r^2
= V pi r^2/ rho t
= 0.070-V * pi (5.0 ×106 m)^2 /1.6 ×10^7 m, 6 ×109 m
=5.74 * 10 ^-11 A
(b)
N = I/q = 5.74 * 10 ^-11 A/1.6 * 10 ^-19 C= 358750000
(c)
I2 = V/ 2rho t/ pi r^2
I2 = I1/2 = 5.74 * 10 ^-11 A/2 = 2.87* 10 ^-11 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.