A person throws a ball straight up. He releases the ball at a height of 1.75 m a
ID: 1332734 • Letter: A
Question
A person throws a ball straight up. He releases the ball at a height of 1.75 m above the ground and with a velocity of 12.0 m/s. Ignore the effects of air resistance. (a) How long until the ball reaches its highest point? (b) How high above the ground does the ball go? A person throws a ball straight up. He releases the ball at a height of 1.75 m above the ground and with a velocity of 12.0 m/s. Ignore the effects of air resistance. (a) How long until the ball reaches its highest point? (b) How high above the ground does the ball go?Explanation / Answer
How long until the ball reaches its highest point?
When the ball reaches the highest point his velocity equals to zero:
v=v0 - gt = 0
12 = 9.81t
t = 1.22 seconds.
How high above the ground does the ball go?
From the equation of the motion:
h =h0 +v0t - gt2/2 = 1.75 + (12*1.22) - (0.5 * 9.81 * 1.22 * 1.22) = 1.75 + 14.64 - 7.30 = 9.09 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.