A football is kicked at an angle t = 37.0 degree with a velocity of 20.0 m/s. Ho
ID: 1332809 • Letter: A
Question
A football is kicked at an angle t = 37.0 degree with a velocity of 20.0 m/s. How long is the football in the air? What height does the football reach What is the speed at x-direction of the rock just before it strikes the ground? What is the speed at y-direction of the rock just before it strikes the ground? What is the speed of the rock just before it strikes the ground? A 15 kg block is pulled up a 28 degrees frictionless slope by a force of 100 N. What is the normal force that the slope exerts on the block? What is the acceleration of the block?Explanation / Answer
here,
angle t = 37 degrees
velocity = v = 20 m/s
25) time of flight for projectile is given as
t = 2Vsint/g
t = 2*20*sin37/9.8
t = 2.45 s
26)
maximum height is given as
h = V^2 * sint^2 /2g
h = 20^2 * (sin37)^2 / 2*9.8
h = 7.39 m
Maximum height attained by footbal is 7.39m
27)
Vx = Vcos37 = 20*0.79 = 15.97 m/s
Speed in X direction just before it hits the ground is 15.97 m/s
28)
Vy = -Vsin37 = -20 * 0.60
Vy = -12.03
Speed in Y direction just before it hits the ground is -12.03 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.