You pick up a board of length 1.70 m and mass 8.50 kg. To do this, you exert a f
ID: 1332954 • Letter: Y
Question
You pick up a board of length 1.70 m and mass 8.50 kg. To do this, you exert a force upward with your left hand a distance LL=0.340 m from the end of the board as shown, and you need to exert a force with your right hand a distance LR=0.187 m from the end of the board. Assume the board to be in static equilibrium and that the board is symmetrical with the mass evenly distributed. Figure with board showing placement of the hands What force does the right hand need to exert to keep the board in static equilibrium? (you need to get both the magnitude and the direction) Magnitude: Upward Downward Submit Answer Incorrect. Tries 4/10 Previous Tries What is the magnitude of the force that the left hand needs to exert to keep the board in static equilibrium?
Explanation / Answer
Measuring from the Left end:
Center of mass: 1.70 / 2 = 0.85 m (Uniform mass distribution)
Left Hand:0.340 m
Right Hand: 0.187 m
(The hands are crossed since the Right Hand is closer to the left end than the left hand)
* The Center of mass will cause the board to rotate clockwise around the left hand
* Right hand must push DOWN to balance that torque.
Taking moments about the Left Hand
Tcm = length * Force
F = ma = 8.50kg * 9.8 m/s2 = 83.30 N
Tcm = (0.85 - 0.34) m * 83.30 N = 42.48 Nm
Tcm = Trh
42.48 Nm = (0.34 - 0.187)m * F
F = 277.67 N Downward
Total Force DOWN: 277.67 + 83.30 = 360.97 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.