Four particles are in a 2-D plane with masses, x- and y- positions, and x- and y
ID: 1333109 • Letter: F
Question
Four particles are in a 2-D plane with masses, x- and y- positions, and x- and y- velocities as given in the table below:
m
x
y
vx
vy
1
9.2 kg
-2.7 m
-4.7 m
3.2 m/s
-4.2 m/s
2
9.2 kg
-3.7 m
3.7 m
-5.2 m/s
5.2 m/s
3
9.3 kg
4.7 m
-5.7 m
-6.2 m/s
2.2 m/s
4
9.3 kg
5.7 m
2.7 m
4.2 m/s
-3.2 m/s
1)
What is the distance the center of mass is from the origin?
2)
What is the x-component of the velocity of the center of mass?
3)
What is the y-component of the velocity of the center of mass?
m
x
y
vx
vy
1
9.2 kg
-2.7 m
-4.7 m
3.2 m/s
-4.2 m/s
2
9.2 kg
-3.7 m
3.7 m
-5.2 m/s
5.2 m/s
3
9.3 kg
4.7 m
-5.7 m
-6.2 m/s
2.2 m/s
4
9.3 kg
5.7 m
2.7 m
4.2 m/s
-3.2 m/s
Explanation / Answer
1.
x - position of Centre of mass =( m1* x1 + m2*x2 + m3*x3 + m4*x4 ) /( m1 +m2+m3+m4)
= (9.2*-2.7)+(9.2*-3.7)+(9.3*4.7)+(9.3*5.7)/(9.2+9.2+9.3+9.3)
= 1.02 m
y - position of Centre of mass =( m1* y1 + m2*y2 + m3*y3 + m4*y4 ) /( m1 +m2+m3+m4)
= (9.2*-4.7)+(9.2*3.7)+(9.3*-5.7)+(9.3*2.7)/(9.2+9.2+9.3+9.3)
= -1.002 m
The distance from the origin to the center of mass is,
(xcm,ycm) = [1.02)2 + (-1.002)2] 1/2 = 1.43 m
2.
Vx of the centre of mass = ( m1* Vx1 + m2*Vx2 + m3*Vx3 + m4*Vx4 ) /( m1 +m2+m3+m4)
= (9.2*3.2)+(9.2*-5.2)+(9.3*-6.2)+(9.3*4.2)/37
= -1.0 m/s
3.
Vy of the centre of mass = ( m1* Vy1 + m2*Vy2 + m3*Vy3 + m4*Vy4 ) /( m1 +m2+m3+m4)
= (9.2*-4.2)+(9.2*5.2)+(9.3*2.2)+(9.3*-3.2)/37
= -0.0027 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.