The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place
ID: 1333634 • Letter: T
Question
The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place with a stream of water expelled from the fish's mouth. Suppose the archerfish squirts water with a speed of 2.50 m/s at an angle of 47.0 above the horizontal, and aims for a beetle on a leaf 2.60 cm above the water's surface.
a. What is the greatest horizontal distance from which the archerfish can hit the beetle? (in cm)
b. How much time does the beetle have to react in this case? (in seconds)
I CANNOT SEEM TO GET TO THE CORRECT ANSWER NO MATTER WHICH WAY I TRY.
Explanation / Answer
initial speed vo = 2.5 m/s
along horizantal
initial velocity = vox = vo*cos47
horizantal distance = x = vox*T
T = x/vox = x/(2.58cos47)
along vertical
voy = vo*sin47
vertical displacement = y = 2.6 cm = 0.026 m
y = voy*T + 0.5*g*T^2
y = tan47*X - 0.5*g*x^2/(vox)^2
0.026 = tan47*x - 0.5*9.8*x^2/(2.5*cos47)^2
x = 0.611 m = 61.1 cm <<<<<-------answer
++++
part(b)
T = x/vox
T = 0.611/(2.5*cos47)
T = 0.358 s <<<<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.